top of page

Eutanazie

Eutanazie je privilegium zvířat, kdy jim majitel může zajistit bezbolestný odchod při stavu, který se již neslučuje s plnohodnotným životem.

Mnoho chovatelů dřívě či později musí bohužel řešit tíhu volby, jestli nechat své zvířátko uspat a kdy. Chtěla bych Vám v článku objasnit postup eutanazie a jak tento úkon provádím ve své praxi já. Možná jste slyšeli nějaké znepokující historky jak veterinář trpícímu psovi při plném vědomí dal smrtící injekci do srdce, máte doma pejska, který se již trápí, ale bojíte se, že mu veterinář spíše ublíží. Ráda bych tyto mýty vyvrátila a nastínila postup uspání zvířete. Možná vás trápí myšlenka, že ho tím rozhodnutím zradíte, že snad ani nemáte právo rozhodovat o tom jestli vaše zvíře smí žít nebo ne. Doufáte, že váš čtyřnohý přítel odejde sám, přirozeně. Věřte mi, že jsem u svých zvířat toto zažívala už mnohokrát a proto s vámi soucítím a chápu vás. Nemám ráda řeči typu, ''kdyť tvému psovi je 12, to sis myslela, že tu bude věčně?'',  ''kdyť je starý, s tím ses už musela smířit''..... a tak dále. Ne, 12,16 nebo 20 let, vždy to bude moc brzo, vždy to bude bolet a vždy se vám bude stýskat. Ale věřte mi, nezradíte ho, neublížíte mu, ale pomůžete. Jsou situace, kdy již léčba není možná, zdravotní stav se jen horší, ale ne tak, aby zvíře zemřelo, jen cítí bolest, je apatické, nemá již radost ze života. V tom případě máte právo toto rozhodnutí učinit a na mě je, abych vám takto nesnadnou situaci co nejvíce ulehčila a provedla odchod vašeho parťáka co nejcitlivěji a s patřičnou úctou. 

Kdy je vhodné přistoupit k eutanazii?

Stáří není nemoc, je to etapa života. Bolest kloubů, snížená pohyblivost, to je normální. Základem bývá, pokud se zvíře nají, má radost, že vás vidí, samo vykoná potřebu a byť i z kraťoulinké procházky má radost, má život stále smysl!

Pokud zvíře nechce dlouhodobě jíst, je bolestivé, sešlé a vyhlídky na zlepšení stavu jsou dle vašeho veterináře minimální, je určitě čas zvažovat eutanazii.

Jak to probíhá?

Přijedu k vám domů, v domácím prostředí, je vaše zvíře klidné, odpadne stres z dopravy a je se svoji lidskou rodinou. Po krátkém povídání s vámi, ujištění, že stav je opravdu neslučitelný se životem pacient dostane injekci do svalu. Využívá se nejtenčí jehla, kdy je bolest vpichu minimální, jen štípnutí.

První injekce jsou anestetika, šetrná, ta co se používají k anestezii pro operace. Tento stav je ještě reverzibilní.

Využívám přípravky s účinnou látkou medetomidin, ketamin. Ketamin může malinko štípat, jen krátkodobé štípání v místě vpichu, které se hlazením hned rozmasíruje.

Po injekci v rámci cca 10 minut zvíře pomalu usíná, až je v hlubokém spánku. Poté mu oholím tlapku a zavedu do žíli kanylu (v této fázi zvíře už nic nebolí). Poté co mám vstup do žíly připraven, aplikuji látku jménem  propofol. Ten uvede zvíře do opravdu hlubokého spánku. Až vy svolíte a budete připraveni, tak kanylou podám poslední třetí injekci s látkou T61, popř. phenobarbital, kdy dojde k zastavení činnosti srdce a mozku. Někdy se může stát, že zvíře ještě jakoby zalape po dechu, v tomto stádiu je již pacient uspaný a jakékoliv mírné svalové záškuby jsou jen činnost postupně ochabujícího nervového systému, kdy zvíře už ale vůbec nic nevnímá.

Fonendoskopem se přesvědčím, zda-li je opravdu zvíře mrtvé. Poslouchám činnost srdce do doby, kdy již prokazatelně nejsou slyšitelné žádné ozvy.

Věřte mi, že neodsuzuji smutek a slzy.....sama jsem si tím několikrát prošla a vím, jak je to těžké. Často se mi totiž majitelé omlouvají, že brečí, že si mysleli, že to vydrží, ale že to nejde. Nemusíte se omlouvat.

duhovy_most_AG.jpg
bottom of page